Rozvička :-)

28. dubna 2007 v 15:57 |  Rozvičte se před plavaním !

Rozcvičení před plaváním - lepší cit pro vodu

Autor: Tomáš Vojtěchovský
Rozcvičte se před plaváním a budete vodu vnímat mnohem intenzivněji a lépe si uvědomíte vlnky, odpor a čerení vody. Důkladně si plavání vychutnáte a plně procítíte splynutí vašeho těla a vody.
Snad v každé brožurce zabývající se sportem se zdůrazňuje důležitost rozcvičení před tréninkem. Během rozcvičení se vaše tělo rozehřeje, krev se rozproudí, svaly zahřejí na provozní teplotu a vy se příjemně uvolníte a do vody se budete těšit.
Zatím jsem nenašel vhodnější rozcvičení, než je jogínský pozdrav slunci. Je to komplexní cvičení, které rovnoměrně posílí a protáhne a uvolní všechny svaly na těle. Jedná se o sérii několika cviků, které se jeden za druhým opakují. Jeden pozdrav slunci trvá přibližně 1 minutu a pro správné zahřátí a rozcvičení stačí 5 - 10 opakování. Během cviků se snažte uvolnit, zhluboka a zlehka dýchejte a myslete na to, jak se vaše tělo probouzí, jak vámi proudí energie a vy se cítíte svěží a už už jen skočit do bazénu.
Popis cvičení: (převzato z diplomové práce Marcely Šidlíkové - www.ereska.cz)
Pozdrav slunci
1. Vzpřímený stoj, hlava mírně skloněná dopředu, ruce spojené před hrudí. Vydechneme.
2. V nádechu paže napínáme, mírně se prohýbáme, obličej míří vzhůru.
3. Ve výdechu se předkláníme. Tělo se skloní vlastní vahou, nesnažíme se hmitáním dosáhnout rukama země.
4. V nádechu dáme pravou nohu dozadu, koleno je mírně pokrčené, prsty se opírají o podložku zespodu. Levé koleno je před tělem, hodně pokrčené, chodidlo celou plochou na podložce. Trup vzpřímený, paže podél těla, ruce na zemi, hlava v záklonu.
5. Ve výdechu napneme kolena, kostrč zvedáme ke stropu, paty tlačíme k zemi, bradu na hrudník. Tělo tvoří obrácené písmeno V.
6. V nádechu klesneme na kolena, hrud' a bradu. Kostrč zvedneme vzhůru. Prožijeme prohnutí v krku a bedrech. V této pozici také vydechneme.
7. V nádechu napínáme lokty a kolena, prohýbáme se, pánev klesá k zemi, hlava je vztyčená.
8. - 12. Pozice se opakují v opačném pořadí jako prvních pět pozic a začátku cvičení. U pozice 9. dochází ke změně postavení dolních končetin. V pozici 4. dáváme pravou nohu dozadu, v pozici 9. ji dáváme dopředu.
Takto rozcvičeni jsme plně připraveni na sportování a nic nám nebrání začít. Veselé kroužení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 meri meri | E-mail | 9. února 2009 v 9:42 | Reagovat

tisk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama