PowerSkinXtreme

27. dubna 2007 v 18:19 |  Arena


POWERSKINXtreme
Umění vyrobit materiál, který perfektně splňuje čtyři klíčové potřeby špičkových plavců:
- poskytuje vyšší rychlost než jakýkoliv jiný materiál na světě
- dokonale obepíná a stabilizuje tělo
- dokonalé stlačení svalů v potřebných partiích
- neporazitelná volnost pohybu v oblasti kolen

Povrch nových revolučních plavek Arena připomíná golfový míček

Podrobné výzkumy povrchů kůže tuleňů, delfínů i chobotnic a složité matematické výpočty aerodynamiky formulí, letadel i lodí stojí za revolučními plavkami Powerskin Xtreme. Dva měsíce před olympijskými hrami v Aténách připravila firma Arena závodníkům model s novým povrchem, jenž má zrychlit lidské tělo ve vodě až o tři procenta.
Na vývoji nové tkaniny s výjimečně klouzavým efektem ve vodě se podílel institut matematického a polytechnického inženýrství v Miláně. Látka s žebrovitým povrchem připomíná dolíčky na golfovém míčku. Malé jamky o průměru 0,1 milimetru se plní vodou, která tak lidské tělo neobtéká po látce, nýbrž po svých vlastních molekulách. Odpor vody se tak snižuje až o devět procent.
Vědci kladli důraz na zvýšení rychlosti závodníka, na stabilitu polohy jeho těla ve vodě, tlak na svaly a zejména na svobodu pohybu v oblasti kolene, což má být velký trumf. Na boku plavek se totiž táhne přes kolenní kloub až ke kotníkům jiný druh látky černo-žluté barvy, který stahuje svaly, zlepšuje tok krve a redukuje vibraci svalů.
Plavci mohou díky zvláštnímu vláknu snadněji ohýbat koleno, což je důležité při skoku ze startovních bloků, obrátkách a také při prsařském kopu. "Mě se moc líbí, že mírní vibrace svalů při skoku, kopání i obrátkách a zlepšuje tak cirkulaci krve," chválil revoluční model čtyřnásobný olympijský vítěz Alexander Popov z Ruska, který bude na olympiádě v Aténách v těchto nových plavkách končit kariéru.
Při výzkumu byly použity výpočty aerodynamiky letadel ve vzduchu, delfínů ve vodě, formulí, lodí na veslování a rychlostní kanoistiku a jachet, podrobně byla prozkoumána mikroskopická charakteristika struktury lidské kůže. Na vývoji úzce několik let spolupracovali vědci, designéři i špičkoví sportovci. Poslední detaily vedení Areny doladilo na nedávném ME v Madridu.
Nejdůležitější součástí výzkumu byly testy ve vodním tunelu, při nichž počítače vyhodnocovaly obtékání plavek umělým proudem vody na figuríně zavěšené v neměnné poloze na hydraulických "rukách".
"Jsem těmi plavkami doslova nadšená," prohlásila při páteční večerní prezentaci v Římě v rámci závodu seriálu Mare Nostrum Franziska van Almsicková, světová rekordmanka z Německa.
Plavky jsou světle modré barvy, vyrábět se budou ve všech typech - od krátkých bez rukávů s nohavicemi těsně ke kolenům až po celotělové. Rozdílný je i design mužských a ženských modelů.
ČTK
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anonim Anonim | 7. března 2008 v 16:06 | Reagovat

hmmm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama